czwartek, 15 kwietnia 2010

AMEBOZA

Czerwonka pełzakowa lub pełzakowica-wywoływana przez pierwotniaka Entamoeba histolytica.

Drogi zakażenia:
Najbardziej powszechnym sposobem zarażenia amebozą jest droga pokarmowa. Choroba ta jest najbardziej rozpowszechniona w krajach tropikalnych, dlatego też przebywając tam należy zachować szczególną uwagę na to, co jemy i pijemy.
Należy także unikać możliwości kontaktu z odchodami (niesprawna kanalizacja blisko ujęcia wody, stosunek analny, kontakt z owadami).

Objawy:
Do najbardziej charakterystycznych objawów amebozy zaliczamy biegunkę, bóle brzucha, nudności, wzdęcia oraz gorączkę. Biegunka przy amebozie charakteryzuje się występowaniem krwi i śluzu.
Poza ostrą formą, choroba może przyjmować postać przewlekłą lub pozajelitową (prowadzącą do stanów zapalnych wątroby).

Zapobieganie i leczenie:
Zapobieganie-odpowiednie przygotowanie wody pitnej oraz przyjmowanych pokarmów, przestrzeganie zasad higieny osobistej (m.in. mycie rąk) oraz dbałość o czystość urządzeń sanitarnych.
Należy zwracać uwagę na możliwość przenoszenia się pierwotniaka przez muchy. Wiele źródeł wskazuje też stosunek analny jako czynnik zwiększający ryzyko zachorowania na amebozę.
W przypadku zdiagnozowania amebozy należy podjąć leczenie lekami przeciwpierwotniakowymi. Wizyta u lekarza jest konieczna, ponieważ nieleczona ameboza w ostrych postaciach może prowadzić do śmierci pacjenta.

Choroba najczęściej występująca w strefie tropikalnej, a w ostatnich latach kilkakrotnie odnotowana w Polsce jako choroba zawodowa i to nie tylko wśród osób powracających z tropiku.
W 2004r. odnotowano 8 przypadków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz